Toksyczne chemikalia, które spożywamy, nie wiedząc o tym.
Autor dr Akash Goel.
Pandemia ujawniła, że populacja Stanów Zjednoczonych, jest nie tylko jest chora, ale także staje się coraz bardziej chora. Oczekiwana długość życia gwałtownie spada. Trzy czwarte Amerykanów ma nadwagę lub otyłość, połowa cierpi na cukrzycę lub stan przed cukrzycowy, a większość jest niezdrowa metabolicznie. Ponadto wskaźniki chorób alergicznych, zapalnych i autoimmunologicznych rosną na Zachodzie w tempie 3–9% rocznie, znacznie szybciej niż tempo zmian genetycznych w tej populacji.
Oczywiście dieta i styl życia są głównymi czynnikami stojącymi za takimi trendami, ale rażąco niedocenianym czynnikiem wpływającym na nasze dolegliwości jest rola toksyn środowiskowych i chemikaliów zaburzających gospodarkę hormonalną. W minionych latach czynniki te w dużej mierze wymykały się tradycyjnemu zachodniemu systemowi medycznemu; jednak coraz więcej dowodów potwierdza ich znaczenie dla płodności, zdrowia metabolicznego i zwiększonej częstości występowania raka.
Chociaż kilka przemysłowych chemikaliów i toksyn zostało zidentyfikowanych jako czynniki rakotwórcze, a następnie zostały one uregulowane, wiele innych pozostaje trwale w środowisku i nadal jest swobodnie używanych. Tutaj dokonujemy przeglądu niektórych najczęstszych ekspozycji i związanych z nimi istotnych zagrożeń dla zdrowia, a także ogólnych wskazówek dotyczących najlepszych praktyk dotyczących minimalizowania ekspozycji.
„Mikroplastiki” to termin używany do opisania małych fragmentów lub cząstek rozpadu plastiku lub mikrokulek z produktów gospodarstwa domowego lub produktów higieny osobistej, mierzących mniej niż 5 mm długości.
Odpady z tworzyw sztucznych gromadzą się w alarmujących i niszczących proporcjach — szacuje się, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Przekłada się to na setki tysięcy ton mikrodrobin plastiku i biliony tych cząstek w morzach. Niedawne badanie wykazało, że mikrodrobiny plastiku były obecne we krwi u większości z 22 zdrowych uczestników.
Od lat pięćdziesiątych XX wieku w badaniach na zwierzętach wykazano, że ekspozycja na tworzywa sztuczne sprzyja powstawaniu nowotworów, a badania in vitro wykazały toksyczność mikrodrobin plastiku na poziomie komórkowym. Jednak nie wiadomo, czy samo tworzywo sztuczne jest toksyczne, czy też po prostu służy jako nośnik dla innych toksyn środowiskowych do bioakumulacji.
Mikroplastiki są powszechnie wykrywane w rybach i owocach morza, a także w innych produktach, takich jak woda butelkowana, piwo, miód i woda z kranu. Obecnie nie ma formalnych zaleceń dotyczących spożycia ryb, aby uniknąć narażenia na mikrodrobiny plastiku.
Rośnie również presja na wprowadzenie zakazu stosowania mikrokulek w produktach higieny osobistej.
Do czasu wprowadzenia takich zakazów zaleca się unikanie jednorazowych tworzyw sztucznych, preferowanie toreb wielokrotnego użytku na zakupy spożywcze zamiast toreb plastikowych oraz wybieranie sypkiej herbaty liściastej lub papierowych torebek na herbatę zamiast alternatyw opartych na siatce.
Ftalany to substancje chemiczne używane do nadawania miękkości i trwałości tworzywom sztucznym, a także do wiązania substancji zapachowych. Są powszechnie spotykane w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak winyl (np. podłogi, zasłony prysznicowe) oraz w odświeżaczach powietrza i perfumach.
Ftalany to substancje chemiczne zaburzające układ hormonalny. Powodują nieprawidłowy rozwój seksualny oraz mózgowy u dzieci, a także niższy poziom testosteronu u mężczyzn. Uważa się, że narażenie następuje poprzez wdychanie, połknięcie i kontakt ze skórą; jednak większość narażenia jest związana z jedzeniem.
Aby uniknąć narażenia na ftalany, zalecenia obejmują unikanie tworzyw sztucznych z polichlorku winylu (zwłaszcza pojemników na żywność, opakowań plastikowych i zabawek dla dzieci), które można rozpoznać po kodzie recyklingu numer 3, a także odświeżaczy powietrza i produktów zapachowych.
Bisfenol A (BPA)
BPA jest dodatkiem chemicznym używanym do produkcji przezroczystych i twardych tworzyw poliwęglanowych, a także papierów epoksydowych i termicznych. BPA jest jedną z chemikaliów o największej objętości, z około 6 miliardami funtów produkowanych każdego roku. BPA tradycyjnie znajduje się w wielu przezroczystych plastikowych butelkach i kubkach do picia, a także w wyściółce konserw.
Podobnie jak w przypadku ftalanów, uważa się, że większość spożycia jest związana z jedzeniem. BPA stwierdzono u ponad 90% reprezentatywnej populacji badawczej w Stanach Zjednoczonych.
Wytyczne zalecają unikanie tworzyw poliwęglanowych (identyfikowalnych za pomocą kodu recyklingu numer 7), a także unikanie, jeśli to możliwe, posługiwania się papierami termicznymi, takimi jak bilety i paragony. Żywność i napoje należy przechowywać w szkle lub stali nierdzewnej. Jeśli konieczne jest użycie plastiku, wybierz tworzywa sztuczne niezawierające poliwęglanu i polichlorku winylu, a żywności i napojów nigdy nie należy podgrzewać w plastikowych pojemnikach lub opakowaniach. Najlepiej unikać żywności w puszkach, zwłaszcza tuńczyka w puszce i skondensowanych zup. Jeśli kupowane są produkty w puszkach, powinny one być idealnie wolne od BPA.
Dioksyny i polichlorowane bifenyle (PCB)
Dioksyny są głównie produktami ubocznymi praktyk przemysłowych; są uwalniane po spalaniu, spalaniu śmieci i pożarach. PCB, które są strukturalnie podobne do dioksyn, były wcześniej znajdowane w produktach takich jak środki zmniejszające palność i chłodziwa. Dioksyny i PCB często zalicza się do tej samej kategorii pod wspólną nazwą „trwałe zanieczyszczenia organiczne”, ponieważ rozkładają się powoli i pozostają w środowisku nawet po ograniczeniu emisji.
Tetrachlorodibenzodioxin (Tetrachlorodibenzodioksyna), być może najlepiej znana dioksyna, jest czynnikiem rakotwórczym. Dioksyny są również związane z wieloma implikacjami zdrowotnymi w rozwoju, odporności oraz układach rozrodczych i hormonalnych. Wyższe poziomy narażenia na PCB są również związane ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Emisje dioksyn zostały zmniejszone o 90% od lat 80. XX wieku, a amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zakazała stosowania PCB w produkcji przemysłowej od 1979 r. Jednak środowiskowe dioksyny i PCB nadal przedostają się do łańcucha pokarmowego i gromadzą się w tłuszczu.
Najlepszym sposobem uniknięcia narażenia jest ograniczenie spożycia mięsa, ryb i nabiału, a szczególnie skóry i tłuszczu z mięsa. Poziom dioksyn i PCB w mięsie, jajach, rybach i nabiale jest około 5-10 razy wyższy niż w żywności pochodzenia roślinnego. Badania wykazały, że łosoś hodowlany jest prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczonym PCB źródłem białka w amerykańskiej diecie; jednak nowsze formy lądowej i zrównoważonej akwakultury prawdopodobnie unikają tego narażenia.
Pestycydy
Rozwój nowoczesnego rolnictwa monokulturowego w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniego stulecia zbiegł się w czasie z dramatycznym wzrostem wykorzystania przemysłowych pestycydów. W rzeczywistości ponad 90% populacji USA ma pestycydy w moczu i krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Uważa się, że ekspozycje są związane z żywnością.
W Stanach Zjednoczonych zużywa się rocznie około 1 miliarda funtów pestycydów, w tym prawie 300 milionów funtów glifosatu, który został zidentyfikowany przez agencje europejskie jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy. EPA nie doszła jeszcze do tego wniosku, chociaż sprawa jest obecnie przedmiotem postępowania sądowego.
Duże europejskie prospektywne badanie kohortowe wykazało mniejsze ryzyko zachorowania na raka u osób z większą częstotliwością deklarowanej przez siebie konsumpcji żywności ekologicznej. Oprócz ryzyka zachorowania na raka, stosunkowo podwyższone poziomy we krwi pestycydu znanego jako beta-heksachlorocykloheksan (B-HCH) są związane z wyższą śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny. Wykazano również, że narażenie na DDE – metabolit DDT, chlorowany pestycyd intensywnie stosowany w latach 1940-1960, który nadal utrzymuje się w środowisku – zwiększa ryzyko demencji typu Alzheimera, a także ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych.
Ponieważ te chlorowane pestycydy są często rozpuszczalne w tłuszczach, spożywamy je głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego osoby stosujące dietę wegetariańską mają niższy poziom B-HCH.
Substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS)
PFAS to grupa związków fluoru odkryta w latach 30. XX wieku. Ich skład chemiczny obejmuje trwałe wiązanie węgiel-fluorek, co zapewnia im trwałość w środowisku. Dlatego określa się je jako „wieczne chemikalia”.
PFAS wykryto we krwi 98% Amerykanów oraz w wodzie deszczowej w miejscach tak odległych jak Tybet i Antarktyda. Nawet niski poziom narażenia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka, chorób wątroby, niskiej masy urodzeniowej i zaburzeń hormonalnych.
Właściwości PFAS sprawiają, że oba są trwałe w bardzo wysokich temperaturach i wodoodporne. Wiadomo, że substancja chemiczna była używana przez 3M do produkcji Scotchgard do dywanów i tkanin oraz przez firmę Dupont do produkcji teflonu do nieprzywierającej powłoki garnków i patelni. Chociaż kwas perfluorooktanowy (PFOA) został usunięty z naczyń kuchennych z powłoką nieprzywierającą w 2013 r., PFAS — rodzina tysięcy związków syntetycznych — nadal jest powszechnie stosowana w opakowaniach do fast foodów, odzieży wodoodpornej i plamoodpornej, piance przeciwpożarowej i produktach higieny osobistej. PFAS są uwalniane do środowiska podczas rozkładu tych produktów konsumpcyjnych i przemysłowych, a także z wysypisk z obiektów unieszkodliwiania odpadów.
Niepokojąco EWG zauważa, że nawet 200 milionów Amerykanów może być narażonych na PFAS w wodzie pitnej.
Aby uniknąć lub zapobiec narażeniu na PFAS, zalecenia obejmują filtrowanie wody z kranu za pomocą filtrów odwróconej osmozy lub filtrów z węglem aktywnym, a także unikanie fast foodów i jedzenia na wynos oraz produktów konsumenckich oznaczonych jako „wodoodporne”, „plamoodporne”, „odporne” i „nieprzywierające”.
Jako dowód na to, jak szkodliwe są te chemikalia, EPA niedawno zrewidowała swoje zalecenia zdrowotne dotyczące PFAS, takich jak PFOA, do 0,004 części na bilion, czyli ponad 10 000 razy mniej niż poprzedni limit 70 części na bilion. EPA zaproponowała również formalne oznaczenie niektórych chemikaliów PFAS jako „substancji niebezpiecznych”.