Leczenie RZS w czasie ciąży

Home Leczenie RZS w czasie ciąży
by DoktorJarek

Leczenie RZS w czasie ciąży – czy biomarkery mogą pomóc w ustaleniu kogo należy leczyć?

U 50 – 75% kobiet w czasie z RZS w ciąży aktywność choroby może w naturalny sposób ulec znacznej poprawie. U innych RZS może się pogorszyć lub pozostać niezmienione.

Jak dotąd nie ma metody, która pozwalałaby przewidzieć, jaka będzie aktywność RZS w trakcie ciąży. 

Nowe badanie sugerują, że biomarkery krwi przed ciążą mogą pomóc przewidzieć, u kogo stan zdrowia będzie lepszy, a komu pogorszy się w czasie ciąży. 

Jeśli to odkrycie zostanie potwierdzone w szerszych badaniach, może doprowadzić do personalizacji wyborów leków dla kobiet chorych na RZS, które chcą zajść w ciążę, oraz do zmiany poradnictwa przedciążowego.  

Wyniki badań przeprowadzonych przez Matthew Wrighta z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Oakland (Kalifornia) i współpracowników, opublikowano w Internecie w czasopiśmie Arthritis Research & Therapy.

Obecnie wybór leków jest trudny, ponieważ zaprzestanie ich przyjmowania w czasie ciąży może spowodować zaostrzenie choroby, a kontynuowanie leczenia może stwarzać ryzyko uszkodzenia płodu, ponieważ niektóre leki mają toksyczne skutki uboczne.

To pierwsze badanie analizujące różnice genetyczne u kobiet chorych na RZS, które planują zajść w ciążę, powiedziała w wywiadzie, Damini Jawaheer, profesor nadzwyczajny medycyny w dziedzinie reumatologii na Northwestern University w Chicago.

Do badania włączono zdrowe kobiety oraz kobiety chore na RZS w Danii, które planowały zajść w ciążę, i prospektywnie je obserwowano.

Naukowcy przeanalizowali różnice genetyczne poprzez sekwencjonowanie RNA przed ciążą u 19 kobiet chorych na RZS i 13 zdrowych.

Spośród 19 kobiet chorych na RZS aktywność choroby poprawiła się w czasie ciąży u 14 i pogorszyła się u 5.

Naukowcy odkryli, że przed ciążą kilka genów związanych z neutrofilami ulegało znacznej nadekspresji u kobiet, u których RZS uległo późniejszej poprawie w czasie ciąży. Geny związane z komórkami B ulegały silnej ekspresji u kobiet, których stan się pogorszył. Dr Jawaheer dodała, że ​​podwyższonego poziomu genów związanych z komórkami B nie zaobserwowano w grupie, której stan poprawił się w czasie ciąży.

„W tym momencie nie rozumiemy, dlaczego tak się dzieje” – powiedziała.

Porównali także próbki krwi z próbkami krwi kobiet z grupy kontrolnej, które nie cierpiały na RZS.

„Porównania ze zdrowymi kobietami wykazały, że sygnatura komórek B była specyficzna” dla kobiet z zaostrzeniem RZS – napisali autorzy. „Zatem na etapie przed ciążą obie grupy kobiet chorych na RZS znacznie różniły się od siebie pod względem funkcji komórek B”.

Informacje te mogą pomóc w wyeliminowaniu strachu u kobiet przed ciążą.

Dr Jawaheer powiedziała, że ​​prawie wszystkie kobiety w badaniu chore na RZS stwierdziły, że boją się przyjmować leki w czasie ciąży, nawet jeśli leki, które przyjmują, są uważane za bezpieczne.

„Gdybyśmy mogli wiarygodnie przewidzieć, u kogo choroba ulegnie poprawie, te kobiety nie musiałyby się bać” – powiedziała. Mogłyby przerwać przyjmowanie leków, gdybyśmy wiedzieli, że ich stan ulegnie naturalnej poprawie.

„Kobiety, u których przewidywano by pogorszenie, mogłyby wówczas współpracować ze swoim reumatologiem, aby uzyskać leczenie zapobiegające pogorszeniu się stanu zdrowia” – powiedziała dr Jawaheer. „Leczenie mogłoby skoncentrować się tylko na tej grupie”.

Arthur Kavanaugh, reumatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego Health i dyrektor Centrum Innowacyjnej Terapii UCSD, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że jego pacjentki planujące ciążę zmagają się z wyborami opisanymi przez badaczy i że badanie potencjalnych biomarkerów jest bardzo ważne.

„W idealnym przypadku kobiety z dobrą prognozą nie musiałyby brać niczego, gdy są w ciąży”.

Uznał wyniki za „intrygujące i nasuwające hipotezy”, stwierdził jednak, że mała wielkość próby utrudnia wyciąganie wniosków na temat prac przed ich powtórzeniem na większą skalę.

Beth L. Jonas, kierownik oddziału reumatologii, alergii i immunologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, stwierdziła, że ​​należy wziąć pod uwagę niewielką wielkość badania, ale jeśli wyniki zostaną potwierdzone w większych badaniach, to potencjał jest „ogromny”.

Powiedziała, że ​​lekarze wiele lat temu mówili swoim pacjentom, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie ciąży będą mieli remisję.

Teraz mówi: „Złagodziliśmy naszą radę i stwierdziliśmy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie ciąży nadal będziesz mieć objawy choroby”.

Reumatolodzy byliby bardzo zainteresowani biomarkerem predykcyjnym, stwierdziła, podobnie jak koledzy z położnictwa/ginekologii i medycyny matczyno-płodowej, którzy prowadzą ciąże wysokiego ryzyka i udzielają porad przedciążowych.

Powiedziała, że ​​chciałaby również, aby dane te były monitorowane w przypadku kolejnych ciąż w przypadku każdej kobiety, zauważając, że u niektórych jej pacjentek zaobserwowano poprawę w RZS w jednej ciąży i pogorszenie w drugiej.

Stąd ma pytanie: „Czy w przypadku jednego pacjenta z RZS można to zmierzyć wielokrotnie i uzyskać różne wyniki?”