Newsletter No 1/23

Home Newsletter No 1/23
by DoktorJarek

Jest styczeń 2023 i jak co roku, miliony Amerykanów przysięgają, że w tym roku na dobre zrzucą niechciane kilogramy. W końcu utrata masy ciała zwykle zajmuje jedno z pierwszych miejsc na listach noworocznych postanowień.

Poniżej coroczne rankingi najlepszych planów dietetycznych U.S. News & World Report.

Po raz kolejny dieta śródziemnomorska, która kładzie nacisk na owoce, warzywa, oliwę z oliwek i ryby, zajęła pierwsze miejsce jako najlepsza dieta ogólnie. To już szósty rok z rzędu. Ale wiele innych diet również otrzymało najwyższe noty w różnych kategoriach.

W tym roku U.S. News, z pomocą ponad 30 dietetyków, lekarzy i epidemiologów, sklasyfikował 24 diety w kilku kategoriach, aby pomóc ludziom znaleźć plan, który spełni ich cele, niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie najlepszej diety odchudzającej, najłatwiejszej do przestrzegania lub plany dotyczące innych celów, takich jak leczenie cukrzycy lub chorób serca. Dodano dwie nowe kategorie: Najlepsze diety dla zdrowia kości i stawów oraz Najlepsze diety przyjazne rodzinie.

„Każdego roku zadajemy sobie pytanie, co następnym razem możemy zrobić lepiej lub inaczej” — mówi Gretel Schueller, redaktor naczelna działu zdrowia w U.S. News. Kiedy w tym roku publikacja otrzymała informacje zwrotne od swoich ekspertów, mieli prośby o rozważenie trwałości diet i tego, czy spełniają one potrzeby zapracowanej rodziny, oprócz rozważenia wielu innych czynników.

Tegoroczny raport porównuje diety w 11 kategoriach.

Zwycięzcy i kategorie:

Najlepsze diety ogólnie

Po diecie śródziemnomorskiej dwa następne miejsca zajęły:

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), która zwalcza wysokie ciśnienie krwi i kładzie nacisk na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko i niskotłuszczowy nabiał.

Dieta fleksitariańska, która koncentruje się na owocach, warzywach i innej zdrowej żywności, ale dopuszcza również sporadyczne spożywanie mięsa.

Najlepsze diety odchudzające

WW, wcześniej znana jako Weight Watchers, zdobyli pierwsze miejsce. Plan kładzie nacisk nie tylko na utratę wagi, ale także na zdrowsze odżywianie się i regularną aktywność. Program Points, który przypisuje określone punkty do żywności, z dziennym budżetem Points, jest bardziej spersonalizowany niż w przeszłości.

Dieta DASH zajęła drugie miejsce.

Mayo Clinic Diet i dieta TLC zajęły wspólnie trzecie miejsce.

Dieta Mayo Clinic koncentruje się na owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Pomaga ludziom poprawić swoje nawyki żywieniowe.

Dieta TLC (Therapeutic Lifestyle Changes) koncentruje się na warzywach, owocach, chudym białku i obniżaniu poziomu cholesterolu.

Najlepsze szybkie diety odchudzające

Dieta ketonowa zajęła pierwsze miejsce. Jest to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, której celem jest osiągnięcie utraty wagi poprzez spalanie tłuszczu. Cztery inne zostały sklasyfikowane wspólnie drugim miejscu:

Dieta Atkinsa, dieta stworzona przez kardiologa Roberta Atkinsa. Zaczyna się od bardzo małej ilości węglowodanów, a następnie zaleca się stopniowe spożywanie większej ilości, aż do osiągnięcia celu utraty wagi.

Nutrisystem, komercyjny program obejmujący gotowe posiłki i skupiający się na produktach wysokobiałkowych o niskim indeksie glikemicznym w celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi.

Optavia, plan skupiający się na niskowęglowodanowej, niskokalorycznej żywności, obejmujący wzbogacone zamienniki posiłków.

Dieta SlimFast, plan koktajli, koktajli i batonów zastępujących dwa lub trzy posiłki dziennie.

Najlepsze diety dla zdrowego odżywiania

śródziemnomorska

DASH

fleksitariańska

Najlepsze diety zdrowe dla serca

DASH

śródziemnomorska

fleksitariańska i Ornish obie diety razem na trzecim miejscu.

Dieta Ornisha koncentruje się na produktach roślinnych i pełnowartościowych oraz ogranicza produkty pochodzenia zwierzęcego. Zaleca codzienne ćwiczenia i redukcję stresu.

Najlepsze diety dla cukrzyków

DASH

śródziemnomorska

fleksitariańska

Najlepsze diety dla zdrowia kości i stawów

DASH i śródziemnomorska są na pierwszym miejscu, a następnie dieta fleksitariańska.

Najlepsze diety przyjazne rodzinie

Ta kategoria ma trzy diety oceniane na remis:

dieta fleksitariańska, śródziemnomorska i TLC.

Najlepsze diety roślinne

Pierwsze miejsce dieta śródziemnomorska, potem fleksitariańska i MIND. Dieta MIND łączy dietę DASH i śródziemnomorską i koncentruje się na żywności „zdrowej dla mózgu”.

Najprostsze diety do naśladowania

fleksitariańska i TLC na pierwszym miejscu, a następnie remis między DASH i śródziemnomorską.

Najlepsze programy dietetyczne (dawniej nazywane planami komercyjnymi)

WW

Na drugim miejscu był remis między Jenny Craig i Noomem, z których ten ostatni koncentruje się na niskokalorycznej żywności, ze spersonalizowanymi zakresami kalorii i coachingiem, aby pomóc osiągnąć cele.

Metodologia

Wzięto pod uwagę różne czynniki, takie jak to, czy dieta obejmuje wszystkie grupy żywności, jak łatwe jest jej przestrzeganie, czy można ją dostosować do preferencji kulturowych i osobistych oraz czy ma realistyczny harmonogram utraty wagi.

Odpowiedź z planów diety

Odpowiedzieli przedstawiciele dwóch planów, które otrzymały mieszane recenzje w rankingach.

Jenny Craig zajęła drugie miejsce w kategorii najlepszy program dietetyczny, ale znacznie niżej w kategorii „przyjazny rodzinie”, zajmując 22. miejsce na 24.

„Nasz program ma na celu zaspokojenie indywidualnych potrzeb poprzez spersonalizowane doświadczenia” — mówi dyrektor generalny Jenny Craig, Mandy Dowson. „Mamy wiele rodzin, które razem uczestniczą w naszym programie, ale nadal są oceniane osobno, aby określić odpowiednie indywidualne cele”.

Jej wysoka pozycja w kategorii najlepszego programu dietetycznego odzwierciedla opinie zadowolonych członków, mówi. Wśród nowości znajdzie się nowy program Jenny Fresh, linia przystawek przygotowywanych na świeżo i dostarczanych do drzwi klientów.

Natomiast program Atkinsa zajął drugie miejsce za najlepszą szybką utratę wagi, ale uplasował się blisko dołu pod względem najlepszego ogólnego wyniku, najlepszej utraty wagi, cukrzycy, zdrowego odżywiania i zdrowia serca. W odpowiedzi Colette Heimowitz, wiceprezes ds. odżywiania i edukacji w firmie Simply Good Foods, która wytwarza produkty spożywcze firmy Atkins, mówi, że podejście do żywienia niskowęglowodanowego jest obecnie realną opcją dla każdego.

„Istnieje ponad 130 niezależnych, recenzowanych badań, które pokazują skuteczność i bezpieczeństwo jedzenia niskowęglowodanowego” – mówi. „Badania są prowadzone od kilkudziesięciu lat i wciąż trwają”.

Perspektywa eksperta

Samantha Cassetty, dietetyk i ekspert od dobrego samopoczucia w Nowym Jorku i autorka Sugar Shock, przejrzała raport dla WebMD. Nie brała udziału w rankingach.

„Myślę, że to, co pokazuje, najlepsza ogólna dieta jest również najlepsze w różnych warunkach” – mówi. Na przykład dieta śródziemnomorska, numer jeden w klasyfikacji generalnej, również zajęła wysokie miejsce w rankingu pod względem cukrzycy, zdrowia serca oraz zdrowia kości i stawów.

Dla konsumentów próbujących schudnąć: „Jeśli widzisz szybką utratę wagi, powinna to być czerwona flaga. Zdrowa dieta odchudzająca to taka, którą możesz utrzymać” – mówi.

Nie jest fanem programów z paczkowaną żywnością. „Usuwa zgadywanie, ale rozmiary porcji są zwykle niezadowalające. Nie uczą, jak radzić sobie z niektórymi wyzwaniami [takimi jak ustalenie „idealnej” porcji]”.

Jak korzystać z raportu

Rada Schuellera:

„Uznaj, że żadna dieta nie jest odpowiednia dla wszystkich”. Zastanawiając się, nad tym, którą wybrać, sugeruję myślenie długoterminowe.

„Cokolwiek wybierzesz, musi działać na dłuższą metę” – mówi.

Należy wziąć pod uwagę wydatki, czas przygotowania posiłków i to, czy dieta pasuje do twojego stylu życia.

Idealnie, jak mówi, najlepsza dieta „uczy inteligentnego przygotowywania posiłków i dokonywania zdrowych wyborów, pozwala na elastyczność w kontaktach towarzyskich i jedzeniu z grupami, czy to z rodziną, czy z przyjaciółmi”.