Newsletter 8/23

Home Newsletter 8/23
by Waldek Ka

Nawadnianie organizmu

 

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest jedną z najważniejszych czynności, o której powinniśmy pamiętać, szczególnie, gdy rośnie temperatura na zewnątrz.

Wiele osób nie odczuwa pragnienia tak szybko jak potrzebuje organizm dodatkowych płynów. Ilość oddawanego moczu nie jest tu żadną pomocną miarą.

Tracimy dużo płynów poprzez niewidoczne parowanie, a nie tylko pot zauważalny na skórze czy ubraniu.

Jeżeli wiesz, że pijesz zbyt mało płynów w ciągu dnia, należy ustalić stały harmonogram uzupełniania niedoborów i rutynowo go stosować.

Bez czekania, aż organizm upomni się o nawodnienie (często z dużym opóźnieniem).

Nie musisz stale pić wody. Samo picie wody bez dodatków nie jest zbyt korzystne dla organizmu.

Woda mineralna – wybór nie jest prosty ze względu na ogromną różnorodność dostępnych wód.

Przy wyborze wody mineralnej kieruj się jej walorami zdrowotnymi, a nie samą ceną.

Wybieraj więc wody lecznicze lub wody mineralne, które zawierają konkretne ilości potrzebnych substancji.

Wybierając właściwą wodę zaopatrujesz swój organizm w niezbędne substancje do jego prawidłowego funkcjonowania.

Pod pojęciem wody mineralnej rozumiemy zarówno tę gazowaną, jak i niegazowaną. Określenie to ma związek z faktem, iż płynąca woda ma styczność z różnymi rodzajami skał, poprzez co wzbogaca się w zawarte w nich minerały. Substancje te są bardzo korzystne dla organizmu.

Dzielimy je na 2 grupy:

Aniony to cząstki naładowane ujemnie. Organizm potrzebuje zwłaszcza jodu i fluorków. To właśnie aniony mają zdolność zmiany smaku wody, np. na gorzkawy, i są odpowiedzialne za to, czy dana woda w ogóle Ci smakuje, czy nie.

Kationy są naładowane dodatnio. Są to jony metali, znajdujących się w wodzie. Twój organizm bardzo potrzebuje ich do prawidłowego działania układu nerwowego oraz budowy mocnych kości i zębów.

Minerały są szczególnie ważne dla mózgu, a szare komórki są w stanie prawidłowo funkcjonować tylko wówczas, gdy są należycie zaopatrzone w wodę i substancje mineralne.

Pij przez cały dzień porcjami co najmniej 1,5 litra wody mineralnej (a nawet 2 – 2,5 litra, jeśli jest bardzo gorąco lub intensywnie ćwiczysz).

Aniony w wodzie mineralnej:

Wodorowęglany (HCO3-): ten anion występuje w wodach pochodzących z obszarów, na którym obecne są skały wapienne. W żołądku przekształcany jest w kwas węglowy. Jeśli Twój żołądek produkuje znaczne ilości kwasów żołądkowych, picie wody bogatej w wodorowęglany jest sensowne, gdyż łagodzi ona jego działanie. W przeciwnym razie może się po niej odbijać.

Siarczany (SO42-): występują przeważnie w wodach, które zawierają bardzo niewiele wodorowęglanów lub nie zawierają ich wcale. Nadają wodzie gorzkawy posmak i są pomocne przy problemach trawiennych, gdyż działają lekko przeczyszczająco.

Chlorki (Cl-): podstawowy składnik soli kuchennej. W niewielkich ilościach – w takich, w jakich występuje w wodzie mineralnej – nie szkodzi nam i zazwyczaj w niczym nie pomaga.

Azotany (NO3-): substancje szkodliwe, które dostają się do wód gruntowych z rolnictwa. Dopuszczalna wartość azotanów w wodzie to 25 mg/l. Szukaj takiej wody mineralnej, która zawiera ich o wiele mniej, najlepiej poniżej 10 mg/l. Woda zawierająca jakąkolwiek ilość azotanów nie nadaje się dla niemowląt i małych dzieci.

Azotyny (NO2-): substancje ta nie mają prawa znaleźć się w Twojej wodzie. To produkt rozkładu azotanów, który przyczynia się do powstawania w pożywieniu rakotwórczych nitrozoamin. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać takiej wody niemowlętom i dzieciom.

Fluorki (F-): są konieczne, by zachować mocne kości i zęby. Ale uwaga: nie wolno przyjmować ich w dawce większej niż 1 – 2 mg dziennie. Jeśli woda zawiera fluorki w ilości 1,5 mg/l pojawia się oznaczenie o wysokiej zawartości fluorków.

Woda zawiera również kationy:

Wapń (Ca2+): potrzebujemy go w dawce około 800 mg dziennie. Znaczną część z tego zapotrzebowania możesz pokryć dzięki wodzie mineralnej, jednak nie wszystkie wody zawierają go w znacznej ilości. Jest to uzależnione od pochodzenia wody i skał, z jakimi ma styczność. Dobra, bogata w wapń woda będzie jej zawierać około 500 mg/l.

Sód (Na+): pierwiastek ten nie powinien znajdować się w wodzie w zbyt dużej ilości, gdyż i tak przyjmujesz go wraz z pokarmem pod postacią soli. Jego zawartość nie powinna przekraczać 200 mg/l. Jeśli widzisz na etykiecie informację „wzbogacona w sód”, nie masz do czynienia z wodą mineralną, gdyż takie wzbogacanie nie jest dozwolone. Oczywiście są ludzie, którzy ze względu na różne choroby potrzebują więcej sodu. Jeśli nie jesteś w takiej sytuacji – unikaj wody ze zbyt dużą zawartością sodu.

Magnez (Mg2+): Dobra woda mineralna powinna zawierać ponad 200 mg/l magnezu. Są to zazwyczaj wody jednocześnie bogate w wapń, gdyż w naturze oba te pierwiastki zazwyczaj występują razem.

Potas (K+): kation ten rzadko spotkasz w wodzie mineralnej, gdyż jest mocno wiązany przez glebę. Tak czy inaczej, zawartość potasu w Twojej wodzie powinna przekraczać 20 mg/l.

Lit (L+): jego zawartość w wodzie nie ma znaczenia dla zdrowego organizmu. W żaden sposób nie zmienia również właściwości wody. Wody z dużą zawartością litu są zalecane w niektórych chorobach.

Żelazo (Fe2+ / Fe3+): chociaż jest niezwykle ważne dla naszego organizmu, najczęściej jest usuwane z wody. Jest to jedyny pierwiastek, który barwi wodę. Żelazo jako minerał jest zielone, jednak w wyniku kontaktu z powietrzem zmienia kolor na czerwonobrązowy i taki też nadaje wodzie. Woda zawierająca żelazo jest bardzo gorzka i kwaśna, dlatego usuwa się je z wody.

Ograniczenia w piciu wody mineralnej:

– Przy nadciśnieniu unikaj wody o jednocześnie wysokiej zawartości sodu (powyżej 200 mg/l) i potasu (powyżej 20 mg/l).

– Przy wysiłku (praca fizyczna, sport), woda musi stanowić odpowiednią mieszankę minerałów: co najmniej 1300 mg/l wodorowęglanów, 200 mg/l sodu i 50 mg/l magnezu.

Twoja woda powinna zawierać dużo wapnia.

Jeśli przeszkadza Ci wysoka zawartość dwutlenku węgla – wypróbuj wodę niegazowaną.

Wiele osób niezbyt dobrze czuje się przy piciu samej wody. Należy wtedy znaleźć takie płyny, które zapewnią nam odpowiednią ilość wody bez dodatkowych kalorii. Nie wszystkie soki spełniają takie wymagania.

WIELE NAPOJÓW DOSTĘPNYCH W SKLEPACH MA ZBYT DUŻO CUKRU LUB SZKODLIWE DLA ZDROWIA SŁODZIKI.

Poniżej kilka opcji uzupełniania wody bez sztucznych dodatków i nadmiaru cukru.

Woda kokosowa – to płyn, który pozyskuje się z zielonych, czyli młodych owoców palmy.

Znajdują się w niej między innymi fosfor, wapń, potas czy magnez. Dodatkowo ma mnóstwo witamin z grupy B oraz niezwykle wysoką zawartość elektrolitów. Z uwagi na fakt, że woda ta nie ma w składzie cukru, bez obaw mogą sięgać po nią cukrzycy. Należy też wspomnieć, że jest bezpieczna dla osób, które mają alergię na białko mleka krowiego.

Korzyści z regularnego spożywania wody kokosowej:

  1. Skuteczne nawodnienie organizmu

Jest świetnym, naturalnym izotonikiem – nawadnia organizm nawet 10-krotnie skuteczniej niż wszelkiego rodzaju soki, dostarczając przy tym niewielu kalorii.

  1. Poprawia funkcjonowania organizmu

Obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Żołądek i jelita zaczynają sprawniej pracować, zmniejsza się nasilenie stanów zapalnych w organizmie, ponadto poprawia samopoczucie.

  1. Poprawia wygląd

Oczyszcza, nawilża i napina skórę, zwalcza wolne rodniki, a do tego likwiduje wszelkie stany zapalne – można ją zatem stosować zamiast płynu micelarnego czy mleczka oczyszczającego. Wiele kobiet dodaje ją do wody służącej do płukania włosów, dzięki czemu stają się mocniejsze.

Kupując wodę kokosową, warto zwrócić uwagę na objętość opakowania – powinno by na tyle małe, aby wypić wodę jednorazowo, bez odkładania jej „na później”. Idealna objętość to około 500 ml.

Woda owsiana – usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i dodatkowo, dzięki wysokiej zawartości błonnika, daje poczucie sytości.

Poza błonnikiem znajdują się w niej aminokwasy egzogenne, witaminy z grupy B, a także żelazo i fosfor. Dzięki nim poprawia funkcjonowanie układu krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i zmniejsza poziom złego cholesterolu. Dodatkowo produkt świetnie sprawdza się w zwalczaniu zmian skórnych powstałych w przebiegu atopowego zapalenia skóry czy egzemy – nawilża naskórek oraz likwiduje uporczywy świąd. Wiele kobiet dodaje wodę do szamponu do mycia włosów, dzięki czemu kosmyki stają się bardziej błyszczące, a skóra głowy – zdrowsza.

Woda owsiana nie zawiera cukru – mogą zatem sięgać po nią diabetycy. Aby ją przygotować, należy zalać jedną szklankę płatków owsianych ośmioma szklankami wody, a następnie całość dokładnie zblendować. Następnie dodajemy odrobinę wanilii oraz cynamonu (do smaku). Całość trzeba zamknąć w szczelnym naczyniu i odstawić do lodówki na minimum jedną noc.

Wodę owsianą należy pić po jednej szklance codziennie rano przed śniadaniem.

Woda ryżowa – to płyn, który pozostaje po ugotowaniu ryżu. Zawiera witaminy z grupy E i C, a także żelazo i kwas foliowy.

Zapobiega anemii, wzmacnia odporność organizmu, wzmacnia skórę, redukuje zmęczenie, poprawia nastrój, świetnie wpływa na wygląd skóry i paznokci, a do tego spowalnia procesy starzenia i zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Zawiera również sporo błonnika. Dzięki temu wspiera pracę jelit i ułatwia proces odchudzania.

Można stosować ją do przemywania twarzy. Już po

kilku dniach – zmniejszają się stany zapalne.

Aby przy pomocy wody ryżowej poprawić wygląda włosów bądź zredukować łupież, należy wcierać ją w skórę głowy oraz stosować jako płukankę.

Przygotowanie wody ryżowej – ugotować dwie torebki ryżu w wypełnionym wodą garnku średniej wielkości. Bardzo ważne jest, żeby nie solić wody, można natomiast zastąpić biały ryż jaśminowym albo basmati.

Płyn, który pozostanie po ugotowaniu ryżu, należy przelać do słoika, a po ostudzeniu – przechowywać w lodówce. Można go spożywać albo używać do pielęgnacji ciała przez kilka dni.

Oczywiście najprostszym sposobem jest zrobienie wody z cytryną lub miętą. Natomiast dla organizmu dobrze jest zmieniać rodzaje napojów, którymi gasimy pragnienie i uzupełniamy niedobory wody.

Tak więc nie przyzwyczajajmy się do jednego rodzaju napoju na stałe.

Przy dużych upałach najlepszym sposobem uzupełnienia płynu jest gorąca herbata z mlekiem. Po takim napoju nie ucieka woda z potem jak po zimnych napojach.