Newsletter Kwiecień’23

Home Newsletter Kwiecień’23
by Waldek Ka

Problemy ze zmysłem węchu

Według naukowców kłopoty ze zmysłem węchu mogą pomóc przewidzieć większe ryzyko różnych problemów zdrowotnych związanych z wiekiem i pracą mózgu.

Dysfunkcja węchu działa jako wczesny wskaźnik pogorszenia funkcji poznawczych, a także może być oznaką osłabienia mózgu i chorobowych zaburzeń w procesie normalnego starzenia się.

Naukowcy ocenili wrażliwość węchową i identyfikację węchową, które opisują odpowiednio zdolność do wykrywania zapachu oraz zdolność do wykrywania i nazywania zapachu.

Podobnie jak w przypadku wzroku i słuchu, często zmysł węchu słabnie wraz z wiekiem.

Upośledzona identyfikacja węchowa i funkcje wrażliwości są związane z osłabieniem. Z tym, że działa tutaj nie tylko starzejący się mózg, ale może to być również choroba obwodowa. Często nawet błacha i szybko wyleczalna.

Uczestnicy badania zostali wystawieni na działanie pięciu zapachów w celu zmierzenia umiejętności identyfikacji i sześciu zapachów w celu zmierzenia wrażliwości, a następnie dopasowani do ich oceny słabości.

Dla każdego wzrostu o jeden punkt zarówno w ocenie węchowej, jak i wrażliwości, stan osłabienia znacznie się zmniejszył, co sugeruje, że umiejętność dobrego węchu ma związek z lepszym ogólnym stanem zdrowia w starzejącej się populacji.

Zwracanie uwagi na zmysł węchu może być istotne jako ważny biomarker i czynnik ryzyka osłabienia.

Testy węchowe mogą stać się integralną częścią badań w opiece i diagnostyce nad starzejącymi się osobami, które mogą mieć różnego stopnia zaburzenia poznawcze.

Badacze przewidują, że prosty test zapachowy, który zajmuje tylko kilka minut, mógłby potencjalnie zostać wykorzystany jako cenne narzędzie do oceny ryzyka osłabienia organizmu lub niezdrowego starzenia się.

Ktoś, kto słabo zdaje test zapachowy, może potrzebować poprawy odżywiania lub poddania się bardziej szczegółowym badaniom medycznym, w celu wykrycia innych chorób.

Testy węchu mogą usprawnić metody badawcze mające na celu poprawę opieki nad osobami starszymi.

Na razie testów i oficjalnych norm oraz zasad badania nie ma. Niemniej ważne jest zwracanie uwagi na fakt, że osłabienie węchu może świadczyć o konieczności pogłębienia diagnostyki i oceny innych narządów. Często takie zaburzenia wskazują także na konieczność leczenia witaminami, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia.

Oczywiście przewlekłe stany zapalne w śluzówce nosa i zatokach mogą powodować błędną ocenę wrażliwości na zapachy. Dlatego nie jest to pewny sposób na ocenę funkcji mózgu i szybkości starzenia się. Niemniej u części osób może być pomocny we wczesnym wykrywaniu zbliżających się problemów zdrowotnych.