Newsletter No6

Home Newsletter No6
by DoktorJarek

Poradnik Wakacyjny.

  1. Urazy – mogą dotyczyć każdego i to w najmniej spodziewanych momentach.

Dlatego na wyjazd zabierany ze sobą lek homeopatyczny ARNICA MONTANA najlepiej w potencji 200 CH i 30 CH.

Przy potencji 200 CH lek podajemy w dawce 3 granulki pod język, a przy potencji 30 CH po 5 granulek pod język.

Zazwyczaj wystarcza 1 dawka zaraz po urazie, druga po 2 godzinach, a trzecia po 24 godzinach od zdarzenia. Przy poważniejszych urazach lub nasilonych dolegliwościach możne lek podawać częściej, np. co godzinę kilka razy. Arnica pomaga także po przeciążeniu, a więc długim spacerze, dźwiganiu ciężkiego bagażu lub dłuższej jeździe w niewygodnej pozycji. Zdecydowanie lepiej działa lek w potencji 200 CH, ale nie zawsze taka jest dostępna. Przy niewielkich dolegliwościach dobrze działa potencja 30 CH. Można w razie potrzeby powtarzać ją częściej.

Generalnie lek ogranicza skutki urazu, ale także pomaga zastosowany przed wizytą u dentysty. Ogranicza ból i uszkodzenie tkanki przy zabiegach. Idąc do gabinetu stomatologicznego dobrze jest przyjąć dawkę Arnica 30 CH pół godziny wcześniej oraz powtórzyć ją 30 minut po zabiegu i potem 2 – 3 razy w ciągu dnia.

Lek stosujemy w każdym wieku, ale u dzieci młodszych niż 5 lat podajemy go po tyle granulek ile mają lat.

Działa także bardzo skutecznie u zwierząt. Dawkowanie jak u ludzi.

Urazy tkanek miękkich lub otarcia – można zastosować lek homeopatyczny Calendula 30 CH.

Tylko urazy tkanek miękkich, a w szczególności piersi wymagają od razu podania leku homeopatycznego Conium.

  1. Infekcje

  • Infekcja dróg oddechowych – Nux vomica 15 CH po 5 granulek lub po 1 łyżeczce co 15 – 20 minut przez kilka godzin, potem co godzinę, a od drugiego dnia co 4 – 6 godzin.

  • Angina ropna – Mercurius solubilis 30 CH dawkowanie jak Nux vomica prze infekcji dróg oddechowych.

  • Zatrucie pokarmowe – Nux vomica jak poprzednio + zimna cola małymi łyczkami (bardzo pomaga przy wymiotach).

  • Biegunka – Nux vomica jak poprzednio + herbata z szyszek olchy, a w razie braku Nifuroksazyd 200 mg co 6 godzin przez kilka dni + probiotyki.

  • Wysoka gorączka – Aconitum 30 CH w dawkach jak Nux vomica. Przy wysokiej gorączce u małych dzieci rozpuszczamy 5 granulek w szklance wody (przegotowana, ostudzona) podajemy po łyżeczce co 10 – 15 minut. Jak spadnie temperatura to powtarzamy co 4 – 6 godzin. Także po przewianiu – Aconitum 30 CH lub 200 CH – najlepiej popróbować co nam pomaga. Przyda się ta wiedza na lata.

  • Choroba z wysypką – Belladonna 30 CH kilka razy dziennie po 5 granulek pod język.

  1. Ugryzienia przez owady

Ze względu na okres wakacyjny i pełnię lata ilość przypadków ugryzień przez owady (i nie tylko) gwałtownie rośnie.

Oczywiście, nie każdemu takie ugryzienie szkodzi. Najczęściej kończy się na niewielkim rumieniu i drobnych niedogodnościach przez kilka godzin lub dni. Niestety, ale dość duża grupa ludzi ma z tego powodu poważne powikłania, zaczynając od alergii, niegojących się owrzodzeń, poważnych infekcji, a na wstrząsie alergicznym kończąc.

Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych leków, zwłaszcza jeśli ktoś w rodzinie jest alergikiem lub wyjeżdżamy z małymi dziećmi.

Ukąszenie przez pszczołę, osę, szerszenia, bąka

– lek ratunkowy to zawsze APIS MELLIFICA 200 CH lub chociaż w potencji 30 CH. Dodatkowo na miejsce ukąszenia przykładamy plasterek cebuli.

Przy potencji 200 CH Apis podajemy po 3 granulki, a przy potencji 30 CH po 5 granulek pod język.

Zazwyczaj wystarcza 1 dawka zaraz po ukąszeniu, druga po 2 godzinach, a trzecia po 24 godzinach od zdarzenia.

Przy nasilonych objawach alergicznych można lek przyjmować początkowo co 15 minut, a potem co godzinę.

Jeżeli mamy za sobą ciężką reakcję alergiczną po wcześniejszym kontakcie z jadem w/w owadów to przed wyjazdem

bezpieczniej jest przyjąć APIS 200 CH po 3 granulki dziennie (pod język między posiłkami) przez 7 – 10 dni.

Wiele osób dzięki takiej kuracji nie ma później reakcji alergicznych po ponownym ukąszeniu przez w/w owady.

Pogryzienia przez muszki – zazwyczaj liczne

Może być Apis 30 CH jak nie mamy nic innego, ale skuteczniejszym lekiem jest Lachesis 30 CH. Powtarzamy go kilka razy dziennie początkowo co 15 minut, a potem co 1 – 2 godziny. Także po 5 granulek pod język.

 

  1. Urazy dorosłych

U dzieci urazy fizyczne są łatwe do ustalenia i można szybko na nie reagować. Gorzej z dorosłymi, którzy przyczyny urazów związanych z seksem ukrywają zarówno przed lekarzem jak i rodziną. Często mężczyźni nie chcą się przyznać przed partnerką, że po wspólnych igraszkach mają jakieś dolegliwości.

A to cytat z amerykańskiej literatury medycznej: „Urazy związane z dobrowolnym stosunkiem seksualnym są niezwykle powszechne. Niektóre są niewielkie, takie jak skręcenia i nadwyrężenia, podczas gdy inne mogą mieć znaczący, ciągły wpływ na jakość życia. Biorąc pod uwagę niechęć wielu pacjentów do ujawniania przyczyn trudno jest określić prawdziwą częstość tych urazów.”

Obraz kliniczny złamania prącia jest często dość prosty. Rozpoznanie opiera się na wynikach wywiadu i badania fizykalnego. Złamany penis jest często dość delikatny w dotyku.

Pacjenci z pęknięciem głębokiej żyły grzbietowej prącia mogą wykazywać objawy podobne do złamania prącia. Występuje obrzęk i wybroczyny prącia (objaw „bakłażana”). Urazy często występują podczas stosunku płciowego. Jednak pacjent zazwyczaj nie słyszy trzasku. Jednak ze względu na podobne wyniki badań fizykalnych, głębokie pęknięcie żyły grzbietowej powinno zostać zbadane przez specjalistę, ponieważ często trudno je odróżnić od złamania prącia.

Natomiast seks analny może skutkować pęknięciami odbytu. W efekcie rozwija się szczelina odbytu. Na takie urazy oczywiście pomaga Arnica, ale nie zawsze. Często jest konieczna pomoc specjalisty.

Urazy pleców są często związane ze stosunkiem seksualnym.

Typowe objawy związane ze skręceniem lub nadwyrężeniem kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego obejmują ból i skurcz zlokalizowane nad mięśniami kręgosłupa lędźwiowego, bocznie od wyrostka kolczystego lub przy przyczepieniu mięśnia do grzebienia talerza biodrowego. Mogą być widoczne w pozycji stojącej deformacje, zmiany ustawienia lub trudności w osiągnięciu zmian pozycji lub pełnego zakresu ruchu. Tu także pierwszym lekiem do zastosowania jest Arnica 200 CH. Poważniejsze otarcia, wybroczyny krwi (krwiaki) – stosujemy lek Calendula 30 CH – najlepiej co godzinę po 5 granulek pod język.

Dodatek.

 Optymistyczne życie pozwala nam unikać wielu chorób. Na wakacjach najlepiej nie słuchaj wiadomości i nie oglądaj telewizji. To gwarantuje lepszy wypoczynek i uspokojenie nerwów.

Dodatkowo na wyjazdach zagranicznych z all inclusive polecam nie jeść produktów mącznych, szczególnie chleba i ziemniaków oraz mięs. Zamiast tego przestawić się na same warzywa i owoce. To gwarantuje oczyszczenie organizmu i chociaż częściową naprawę przewodu pokarmowego. Ja tak robię od lat z bardzo dobrym skutkiem.