Zasady postępowania przy leczeniu Pyrantelem

Home Zasady postępowania przy leczeniu Pyrantelem
by DoktorJarek

Pyrantelum zawiesina dla dzieci po kolacji przez 2 kolejne dni (dostępny w aptece bez recepty). Dla dorosłych w tabletkach, które trzeba pokruszyć utrzeć w kubeczku i rozpuścić w wodzie. Dawka zależy od wagi leczonej osoby.

12 dni przerwy

Pyrantelum po kolacji przez 2 kolejne dni jak poprzednio.

Celem ochrony jelit i wątroby oraz wspomagania efektywności leczenia- zalecam stosowanie preparatu – Floradix Ochrona Jelit – w dawce 5 ml na godzinę przed każdą dawką Pyrantelu.

Floradix ochrona jelit to preparat chroniący jelita i wątrobę, zmniejszający ryzyko wystąpienia ewentualnych ubocznych efektów leczenia oraz zwiększający skuteczność leczenia poprzez wyrzut żółci z pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych wątroby do światła jelita.

Z żółcią do światła jelita wypływają pasożyty i ich larwy, których Pyrantel, wchłaniający się jedynie w niewielkim stopniu i osiągający niskie stężenie w strukturach wątroby, by nie wyeliminował.

Celem wspierania naturalnego procesu detoksykacji organizmu zalecam Propolis Plus-mikstura z ziołami – 7 kropli rozpuścić w łyżce wody i przyjmować godzinę po każdej dawce Pyrantelu.

Celem wspomagania efektywności leczenia- wiązania toksyn i innych substancji uwalnianych przez obumierające pasożyty zalecam stosowanie preparatu Enterosgel w dawkach zalecanych przez producenta, przy czym preparat najlepiej przyjmować 2 godziny po Pyrantelu oraz ewentualnych innych lekach, suplementach i posiłkach.

Na 3 dni przed, w dniach podawania leków przeciw pasożytom i 3 dni po obowiązuje dieta bezmleczna – tj. bez mleka i mleka w proszku. Można naturalne jogurty, kefiry, chudy twaróg, dojrzewające żółte sery, śmietanę bez dodatków i masło.

Na 3 dni przed, w czasie leczenia i 3 dni po unikamy także słodyczy, cukru (sacharozy), fruktozy, syropu glukozowo-fruktozowego, miodów, melasy z buraka i syropu z agawy.

Bezpiecznie można spożywać rabarbar, maliny, jeżyny, żurawinę i borówki.

W umiarkowanych ilościach można spożywać owoce o niskiej do średniej zawartości cukru: truskawki, melony, brzoskwinie, nektarynki, arbuza, papaję, czarne jagody (borówkę czernicę), aronię, jabłka, morele, grejpfrut.

Unikamy: kiwi, gruszek, słodkich jabłek, pomarańczy, mandarynek, śliwek, bananów, winogron, brzoskwiń, ananasa, czereśni, granatu, mango i fig.

Zdecydowanie unikamy owoców suszonych (morele, brzoskwinie, daktyle, rodzynki, figi, śliwki) oraz owoców kandyzowanych.

Warzywa bez ograniczeń.

Obfite pojenie – 30 ml/kg masy ciała na dobę+. Pijemy często, małymi porcjami.

Floradrop – 5 kropli raz na dobę. Wieczorem – w razie ewentualnych, spodziewanych problemów z wypróżnieniem się – lek wspomagający przeczyszczenie np. 7,5 – 10 ml Lactulosum.

Rano w 1-szym dniu po przyjęciu 1-ej dawki każdego cyklu – w razie braku wypróżnienia – ponownie 7,5 – 10 ml Lactulosum a w razie braku wypróżnienia (pomimo przyjęcia Lactulosum) do południa – lewatywa np. Enema / Rectanal lub (u dorosłych) hydrocolonoterapia.

Można prewencyjnie, „na wszelki wypadek” wdrożyć procedury jak przy stwierdzonej owsicy tj. w dniu przyjmowania 1- ej dawki każdego cyklu leczenia Pyrantelem należy przeprowadzić rygorystyczne sprzątanie domu. Należy gruntownie odkurzyć całe mieszkanie (szczególnie sypialnie) i dodatkowo zmyć powierzchnie płaskie roztworem octu.

Warto użyć parownicę lub mop parowy.

W miarę możliwości podobnie traktujemy meble i zabawki.

Następnego dnia rano obowiązuje zmiana pościeli, bielizny i pidżam. Sugeruję ich pranie (podobnie jak pluszaków, zasłon, firanek, narzut, pokrowców etc.) w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze (minimum 70 stopni Celsjusza) i/lub suszenie w suszarce bębnowej (85 stopni Celsjusza).

Warto też przeprasować je żelazkiem, najlepiej w najwyższej dopuszczalnej dla danego rodzaju materiału temperaturze i z włączoną opcją – para wodna.