Ostroga piętowa

by DoktorJarek
0 comment

Jeżeli lekarz mówi Tobie, że przyczyną bólu w stopie jest ostroga piętowa, to albo nie wie o czym mówi, albo uważa, że nie zasługujesz na mówienie Tobie prawdy.

Żadna ostroga piętowa nie powoduje bólu ani nie daje jakichkolwiek dolegliwości. Jest ona tylko dowodem na przeciążenie rozcięgna podeszwowego, które powoduje rozwój miejscowego stanu zapalnego. W efekcie czego dochodzi do powstania wyrośla kostnego zwanego ostrogą. Przyczyną bólu jest zawsze stan zapalny tego rozcięgna lub jego przyczepu do kości piętowej.

Jeszcze raz podkreślam: Przyczyną tworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem podeszwowym, czyli strukturą, która napina się i rozluźnia w czasie chodzenia i wykonywania ruchów stopą. 

Duży nacisk na stopę i jej ciągłe przeciążenie powoduje, że spłaszcza się podłużny łuk stopy, co sprawia, że rozcięgno podeszwowe bardziej się naciąga. Pojawiający się stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne, a na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl kostna, zwana potocznie ostrogą.

Stan zapalny może powstawać na skutek dużego przeciążenia stopy powodowanego nadwagą lub z powodu noszenia niewygodnego obuwia — luźnego i niestabilnego, które sprzyja koślawieniu pięty podczas chodzenia.

Do przyczyn powstawania ostrogi piętowej zalicza się także:

  • intensywne uprawianie sportów obciążających stopę
  • płaskostopie
  • praca stojąca
  • podeszły wiek związany z naturalnymi procesami niszczenia elementów kostno-stawowych
  • nieprawidłowo leczone urazy stawu skokowego lub stopy

Leczenie:

> doraźne – iniekcja sterydowa w miejscu zapalenia

> fizykoterapia – szczególnie korzystne są zabiegi falą uderzeniową

> osocze bogatopłytkowe – najskuteczniejsza metoda usuwająca doraźnie

dolegliwości. Nie likwiduje przyczyn przeciążenia rozcięgna podeszwowego.

> przyczynowe – ograniczanie przeciążenia rozcięgna podeszwowego, korekcja

nieprawidłowego ustawienia stopy

You may also like